Filmavond Moral Injury


Op 02-11 organiseert Humanistiek Fabriek in samenwerking met Defensie een filmavond met als thema moral injury. Erwin Kamp, hoofd van de Geestelijke Verzorging bij Defensie, zal de film ‘Almost Sunrise’ kort inleiden en vervolgens met ons in gesprek gaan over wat we hebben gezien. Het belooft een mooie kans om kennis te maken met de wereld van Defensie en de mogelijkheden daarbinnen voor geestelijke verzorgers.

Over ‘Almost Sunrise’:
“Suicide among veterans has reached epidemic proportions and is often the result of what mental health professionals call “moral injury” — the transgression of deeply held beliefs during wartime. Former soldiers Tom Voss and Anthony Anderson, haunted by their own combat experiences, take a 2,700-mile trek on foot across America seeking redemption, acceptance and a way to close the moral chasm opened by war. Almost Sunrise documents their journey and the healing lessons they learn along the way. A vital, life-changing film for veterans, their families and anyone who wants to understand the harsh challenges faced by returning soldiers.”​


Je kan ook in het rechtermenu met je Facebook-account inloggen in plaats van een nieuwe account aan te maken als je een comment wilt achterlaten.

Een reactie plaatsen